Home Podcasty

Podcasty

Nestíháte číst naše kauzy? Jste spíš fanoušci podcastů? Tak to jste tu správně! Pusťte si náš ODPOSLECH | investigace.cz a ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit. Kromě Spotify nás najdete také na Apple Podcasts, Pocket Casts a Google Podcasts. Na nové epizody se můžete těšit každý týden.

#59 Pandora Papers 3: Z terénu – rozhovor se Zuzanou Šotovou a Lukášem Nechvátalem

Britské panenské ostrovy, Francie, Monako. Do těchto zemí zamířili reportéři investigace.cz v létě, aby pracovali v terénu na kauze #PandoraPapers. Co tam jeli dělat? Jak v terénu postupovali? A co všechno zjistili?
 
Rozhovor se Zuzanou Šotovou a Lukášem Nechvátalem.

#58 Pandora Papers 2: Ve světě

V neděli 3.10. světem doslova otřásla kauza Pandora Papers. Od dob Panama Papers největší novinářský projekt světa opět ukázal, jak světoví vládci, politici, podnikatelé, ale také celebrity využívají, anebo zneužívají daňové ráje a výhody a tajemství, které poskytují, ke svému prospěchu. Kolem vydání projektu se tak celkem pochopitelně vyrojila spousta spekulací a nepravd.

V tomto díle vám stručně vysvětlíme základní fakta a informace o projektu, a zároveň také převyprávíme ty největší a nejzajímavější světové příběhy – zavítáme tak společně do Ázerbájdžánu, Anglie, na Ukrajinu, nebo do Ruska.


#57 Pandora Papers 1: O projektu – rozhovor s Pavlou Holcovou a Zuzanou Šotovou

Projekt #PandoraPapers, nebo také Panama Papers stereoidech. Redakce investigace.cz spolu s dalšími vybranými světovými médii několik měsíců analyzovala téměř 12 milionů uniklých dokumentů, ze kterých vyplývá, jak mocní a bohatí, zločinci i politici, využívají offshorové společnosti a netransparentní jurisdikce kvůli nabízené anonymitě i daňové optimalizaci. Globální kauza Pandora Papers, kterou koordinovaně vydalo v neděli 3. října okolo 150 médií, je tentokrát obzvláště blízko České republice a Čechům. Jedním z hlavních aktérů kauzy je totiž současný český premiér Andrej Babiš.

O projektu, na kterém pracovalo přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa, a zjištěních nejen redakce investigace.cz, si povídáme Pavlou Holcovou a Zuzanou Šotovou.


#56 SPECIÁL: O volbách a datech, díl 3.

Datový novinář Josef Šlerka, politoložka Lenka Hrbková, komentátor David Klimeš, volební sázkař Michal Sirový a sociolog Daniel Prokop diskutují o volbách a datech. V dnešním, třetím díle, diskutují o tom, co volby může či nemůže rozhodnout a co je nakonec rozhoduje. Věnují se strategickým rozhodnutím, která přicházela na začátku kampaní, a dostanou se i k finálním předvolebním debatám neboli k tomu, zda mají na konečný výsledek nějaký zásadní vliv.

Třetí díl ze série O volbách a datech.


#55 Daňové ráje podkopávají demokracii – rozhovor s Petrem Janským

„Daňové ráje často podkopávají naši demokracii. My si tady domluvíme nějaká pravidla pro veřejný život, politiku i státní správu a chceme, aby se dodržovala a věci s nimi spojené byly transparentní. V tomto případě aby lidé i firmy platili daně. Jenže pak se objeví daňové ráje, které naopak umožňují vyhýbání se těmto pravidlům,“ říká docent Petr Janský z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a člen dozorčí rady investigace.cz.

Rozhovor na téma daňové ráje a jejich dopad na život nejen v Česku, ale i ve světě, vede Josef Šlerka.


#54 SPECIÁL: O volbách a datech, díl 2.

Datový novinář Josef Šlerka, politoložka Lenka Hrbková, komentátor David Klimeš a volební sázkař Michal Sirový diskutují o volbách a datech. V dnešním, druhém díle, probírají především průzkumy předvolebního veřejného mínění. Jakou relevanci přikládat různým druhům průzkumů, anket, či specifickým případům simulovaných voleb? Které jsou nejvěrohodnější? Jsou k něčemu zákazy zveřejňovaní výsledků průzkumů poslední dny před volbami? A jak to mají ostatní země?

Druhý díl ze série O volbách a datech.


#53 SPECIÁL: O volbách a datech, díl 1.

O volbách a výzkumech s nimi spojených budou po dobu tří týdnů hovořit datový novinář Josef Šlerka, politoložka Lenka Hrbková, komentátor David Klimeš, volební sázkař Michale Syrový a sociolog Dan Prokop. V dnešním díle proberou, proč vznikají velké disproporce mezi odhadem různých agentur a v čem tyto rozdíly spočívají nebo kde hledat jejich původ. Zaměří se také na valenční témata a jejich shodné faktory i dělicí charakteristiky. Proberou problematiku dezinterpretace průzkumů veřejného mínění ze strany novinářů a téma účasti a neúčasti nejmladších voličů, tedy to, zda se jedná o ryze český, nebo spíš obecný problém současné západní civilizace, a jestli s tím lze něco dělat.

První díl ze série O volbách a datech.


#52 SPECIÁL: Data retention hezky česky

Speciální díl o shromažďování dat telefonními operátory a o tom, proč je to problém. S Janem Cibulkou, novinářem, průkopníkem datové žurnalistiky v Česku a členem správní rady investigace.cz, a Janem Vobořilem, advokátem a výkonným ředitelem Iuridicum Remedium,

Moderuje Josef Šlerka, datový analytik investigace.cz.


#51 Rozlet a pád slunečních podnikatelů

Posledních osm let byly obnovitelné zdroje v nelibosti. Přesněji řečeno nedostávalo se jim státní provozní podpory. Bylo to kvůli solárnímu boomu v roce 2010, který některým podnikatelům přinesl bohatství… a jiným vězení. Víte, co před lety způsobilo, že solární podnikatelé šmelili se solárními panely, falšovali protokoly a předháněli se, kdo dostane víc licencí na provoz solární elektrárny?

To vám v 51. díle ODPOSLECHU povyprávíme.


#50 Projekt Pegasus – rozhovor s Pavlou Holcovou

Redakce investigace.cz vydala projekt Pegasus, který odhalil, že vlády po celém světě špehovaly nepohodlné lidi spywarem Pegasus. Příběhům špehovaných se věnovaly předchozí díly. Dnes se Pavla Holcová rozpovídá o tom, co práce na projektu obnášela a jak vůbec začala. Myšlenkami se s námi vrátí do Mexika, kde mluvila se sledovanými rodinami zavražděných studentů, a také do Washingtonu, kde práci na kauze spolu s mezinárodními kolegy dokončovala.


#49 Projekt Pegasus 5: Sledovaní politici 

Spyware Pegasus umí zapnout mikrofon k odposlouchávání, stáhnout fotky, číst soukromé zprávy, sledovat uživatele jeho foťákem. To všechno navíc bez toho, aby o tom napadený věděl. Tohoto systému zneužívaly vlády po celém světě k odposlouchávání nepohodlných lidí. A mezi těmito „nepohodlnými“ se nachází i ti mocní.

Jedno z 50 000 telefonních čísel, která jsme spolu s dalšími mediálními partnery analyzovali, totiž patří prezidentu Francie Emmanuelu Macronovi. Není ale jediný prezident na seznamu. Spolu s ním je v databázi čísel dalších 13 hlav států – od krále až po předsedy vlád.


#48 Projekt Pegasus 4: Maďarský novinář Panyi o tom, jaké to je být sledován – rozhovor

Szabolcs Panyi je jedním z pěti maďarských novinářů, kteří byli sledováni izraelským spywarem Pegasus. Špehování odstartovala jeho práce na kauze o Mezinárodní investiční bance, které se věnovala i investigace.cz. Varování, že může být sledován, přitom přicházela z vícero zdrojů. Jak sám přiznává, byl si jistý, že je opatrný a používá šifrovanou komunikaci. Jak jsme ale v projektu Pegasus zjistili, spyware dokáže prolomit i šifrování.

Jaké to je stát se cílem slídění maďarské vlády? Přinášíme exkluzivní rozhovor s Panyim.


#47 Projekt Pegasus 3: Sledovaní novináři

Vlády po celém světě platily miliony dolarů za izraelský špionážní software Pegasus, který dokáže nepozorovaně sledovat prakticky kohokoli – novináře, podnikatele, politické oponenty. Tento díl věnujeme právě sledovaným novinářům a jejich příběhům. Podíváme se tak do míst, kde je masivně potlačována opozice a opoziční média čelí soustavným útokům ze strany vlády.

Zamíříme do Ázerbájdžánu a nedalekého Maďarska.


#46 Project Pegasus 2: „43 zmizelých“ a jejich sledovaní rodiče

Z rodičů z mexického města Iguala se poté, co byli jejich synové během krvavého masakru zavražděni, stali aktivisté. Požadovali jedinou věc. Pravdivou odpověď na jednoduchou otázku: proč a kam zmizely naše děti? A zatímco byli odkázáni na výsledky oficiálního vyšetřování mexické prokuratury, pro vládu se stali nepřáteli. Ta je proto spolu s jejich spolupracovníky nechala odposlouchávat izraelským spywarem Pegasus. Softwarem, který vlády po celém světě zneužívaly ke špehování nepohodlných lidí.

Druhý díl ze série podcastů o Projektu Pegasus.


#45 Project Pegasus 1: Vlády špehovaly spywarem novináře, aktivisty i disidenty

Vlády po celém světě udržovaly veřejnost pod kontrolou špehováním těch, kteří jim přišli nepohodlní. Využily k tomu izraelský software Pegasus, který dokáže na dálku ovládat mobilní telefon. Bez vědomí majitele dokáže zapnout mikrofon k odposlouchávání, stáhnout fotky, přečíst si vaše soukromé zprávy, používat váš foťák.

Mezi poškozenými jsou mocní i obyčejní lidé, celebrity i lídři evropských zemí. V dnešním díle se zaměříme na to, jak přesně spyware Pegasus útočí a funguje, a o čem #PegasusProject, na kterém pracovalo více než 80 novinářů ze 17 médií, je.


#44 Monstrproces s ‚Ndranghetou, nejmocnější italskou mafií

V Itálii začal na začátku letošního roku obří proces s ’Ndranghetou, v současné době nejmocnější italskou mafií. Jedná se o největší soud s italskou mafií za posledních více než 30 let. A i přes to, že soud nemá nic společného s nám už věrně známými klany Vadala nebo Roda, i v tomto případě můžeme najít souvislost se Slovenskem.

Klany Mancuso a Molé, které jsou v monstrprocesu souzeny, chtěly před pár lety nakupovat od Slováků zbraně. Obchody jim měli zprostředkovat sourozenci ze Zlatých Moravců. Lukrativní byznys však nedopadl tak, jak bylo původně v plánu…


#43 Ázerbájdžánci u českého moře – rozhovor

Ázerbájdžánští investoři si oblíbili jižní Čechy. Politicky exponované osoby tu podle zjištění redakce investigace.cz investují a nakupují lukrativní nemovitosti, zatímco jinde jsou vyšetřovány z korupce. Původ peněz, které tu investují, je nejasný a velkolepé plány a projekty, které slibují, se dosud neuskutečnily.

Rozhovor s redaktorkou Zuzanou Šotovou, která se projektu Ázerbájdžánci v jižních Čechách věnovala.


#42 Ázerbájdžánci u českého moře: Velké plány, skutek utek

Ázerbájdžánská komunita v Česku čítá momentálně ani ne tisíc osob, které mají v České republice trvalý pobyt. Přesto její vlivní, movití a dobrými kontakty vybavení zástupci čile nakupují lukrativní nemovitosti v oblíbených turistických destinacích za miliardy korun. Nebude ale řeč o Karlových Varech nebo Praze, tedy destinacích, které vás většinu určitě ve spojitosti s Ázerbájdžánci na první dobrou napadly.

V tomto díle se tak společně podíváme do jižních Čech, kde Ázerbájdžánci čile investují. A ukážeme si také marnotratnost, která je pro tyto investice typická.


#41 Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí o nevinně Kočnera a Zsuzsové – rozhovor

Slovenský Nejvyšší soud v úterý 15.6. podle očekávání mnohých vrátil zpět k projednání Specializovanému trestnímu soudu rozsudek o nevinně Kočnera a Zsuzsové. Trest pro Tomáše Szabóa, řidiče, kterému soud vyměřil odnětí svobody na 25 let ve vězení s nejvyšší ostrahou, potvrdil.

Jak své rozhodnutí Nejvyšší soud odůvodnil? A jakou roli v tomto rozhodnutí hrály nové důkazy, které předložila prokuratura? Ze Slovenska odpovídá Pavla Holcová.


#40 Ázerbájdžánci u českého moře: Není všechno demokracie, co se třpytí

Na první pohled nepůsobí ázerbájdžánská komunita v Česku nijak významně. Přesto její vlivní, movití a dobrými kontakty vybavení zástupci čile nakupují lukrativní nemovitosti v oblíbených turistických destinacích za miliardy korun. V dnešním díle ODPOSLECHU se tak společně podíváme do jižních Čech, které si Ázerbájdžánci v posledních letech oblíbili. A vysvětlíme si, proč bývají tyto investice často velký problém.


#39 Výživné jako skvělý byznys – rozhovor

Pro dceru Petry Dancové na výživném vymohl exekutor skoro 32 tisíc korun. Na její účet ale přišlo jenom 7 tisíc, o zbytek vymožených peněz se podělili vymahači. Paní Dancová se přitom obrátila na profesionální vymahače, jejichž letáky leží po celé republice na úřadech práce. Jak je to tedy možné?

Po odpovědích pátrala redaktorka investigace.cz Hana Čápová. Přinášíme s ní rozhovor.

#38 Český mazut zdrojem toxického ovzduší v Severní Makedonii

Ze Severní Makedonie se každou zimu stává jedno z nejtoxičtějších míst na světě. Ve veřejných budovách tam totiž topí mazutem dovezeným z Česka, a to v kotlích, které k tomu nejsou uzpůsobené. Ze spalování mazutu tak vznikají jedy, které se dostávají do ovzduší. Kritickou situaci ale nikdo neřeší, neboť na dovozu kontroverzního paliva vydělávají místní politici.

Situaci tak museli vzít do rukou sami novináři. Na co přišli? Dozvíte se v tomto díle.

#37 Detektivka jménem Technoexport

Příběh směnky na 900 milionů korun, které si nárokuje František Bušek, dříve Chobot, zůstává nadále tajemstvím. Případ se před různými soudy táhne už léta. Jeho klíčoví svědci jsou mrtví nebo ztratili paměť, měnili výpovědi a objevila se i záhadná postava falešného policisty. Ve sporech kolem směnky stojí proti sobě dvě těžké váhy – Tomáš Plachý a František Bušek. Dva ukázkoví reprezentanti naší nedávné minulosti.

Zároveň ale v tomto sporu jde o veřejné peníze. Není vyloučené, že zmíněných 900 milionů korun nakonec zaplatí stát. A tak by tento dlouholetý spor plný záhad zasáhl kapsy nás všech.

#36 Roman Anin: Opoziční média v Rusku budou do roka umlčena – rozhovor

Roman Anin je bývalý reportér ruského opozičního média Novaya Gazeta, nyní zakladatel a šéfredaktor platformy IStories. Za svou mnohaletou kariéru se mu povedlo odhalit mnoho případů korupce, a to i na nejvyšších místech ruské politiky. To samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí. Roman se tak v dubnu dostal do hledáčku ruských bezpečnostních složek, několikrát ho vyslýchali, prohledali dům a zabavili veškerou elektroniku.

Nejen o tomto incidentu, ale také obecně o tom, jaká je práce investigativního novináře v Rusku si s Romanem Aninem v tomto dílu ODPOSLECHU povídáme. Předaboval: Václav Vohlídal.

#35 Blízkovýchodní bomba kšeft

Podle českých bezpečnostních složek mělo stát za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, který vyletěl do povětří v roce 2014, Rusko. Konkrétně řečeno ruská tajná služba GRU. Zbraně a munice ze skladu z Vrbětic měly údajně putovat bulharskému obchodníkovi Emilianu Gebrevovi, jehož pokus o otravu má podle všeho ruská tajná služba také na svědomí.

Gebrevov měl zbraně podle detektivů vyšetřujících výbuch skladu dodávat buď na Ukrajinu nebo do Sýrie k silám, která v té době stály proti Rusku. A to i přesto, že už nějaký čas bylo na Sýrii uvaleno embargo. Není to ale poprvé, co Česko a české zbrojařské firmy buď napomohly, nebo přímo dodávaly zbraně do konfliktních zón nebo zemím pod embargem. A o tom vám v tomto dílu ODPOSLECHU povyprávíme.

#34 Podezřelé české účty ruského miliardáře

Díry v českém finančním systému zneužil i ruský miliardář Aras Agalarov. Tento podnikatel s ázerbájdžánskými kořeny je osobní přítel Vladimira Putina i Donalda Trumpa. Má ale i vazby na ruský organizovaný zločin. Kromě toho v Rusku provozuje síť luxusních sushi restaurací, kam mu z českých účtů, které byly založeny skořápkovými firmami, přišly podezřelé tisíce dolarů.

Tento příběh vám přinášíme v rámci globálního projektu FinCEN Files. V něm jsme spolu s dalšími novináři z 88 zemí světa odhalili, jak banky od Česka přes USA až po Turkmenistán selhávají v účinné obraně proti praní peněz. Zhruba 2100 uniklých SARů skrývá spoustu příběhů. A my tu pro vás jeden další máme.

#33 Trampoty jedné banky

Danske Bank a zejména její estonská pobočka byly jen za posledních pár let součástí několika obřích korupčních skandálů a schémat na praní peněz známých jako laundromaty. Přes banku během 8 let proteklo celkem přes 5,2 bilionu korun, z nichž většina nebyla čistého původu. Tyto špinavé peníze putovaly z postsovětských zemí a zakotvily také v Česku.

Nedávná kauza investigace.cz, ve které jsme upozornili na fakt, že Putinův bratranec a právník tajné služby FSB prali peníze v Česku, není vůbec ojedinělá. Právě naopak. Problém špinavých peněz je daleko blíž, než bychom čekali.

#32 Sputnik V dobývá střední Evropu

Maďarsko, Slovensko a Česko se jako obvykle v posledních letech staví zády k evropské solidaritě a na vlastní pěst vyjednávají dohody o východních vakcínách. Někdy i za cenu vládních krizí. Čína a Rusko se mezitím nezávisle na sobě snaží podkopat důvěru v očkovací látky vyráběné na Západě a ve střední Evropě úspěšně propagují vlastní vakcíny.

Jak se země V4 potýkají se zaváděním neschválených vakcín? To vám v tomto díle ODPOSLECHU povyprávíme. Protože ačkoliv často odporujeme všichni společně, tentokrát na to jdeme každá země trochu jinak.

#31 Rusové a Pilsen Steel – rozhovor

Kauze vytunelovaných plzeňských železáren Pilsen Steel se redakce investigace.cz v minulosti několikrát věnovala. Dříve úspěšná česká firma s miliardovými zisky a s více než 600 zaměstnanci pod nadvládou Rusů prakticky zbankrotovala. Lucemburský rejstřík konečných uživatelů výhod, který jsme vytvořili v rámci projektu #OpenLux, však do celého případu vnesl nové světlo.

V rozhovoru Hana Čápová vysvětluje, co se s dříve úspěšnou českou firmou, která patřila k 5 nejúspěšnějším závodům na zpracování kovů na světě, pod nadvládou Rusů stalo.

#30 Jak podplatit soudce

UPOZORNĚNÍ: Tento díl obsahuje vulgarismy. Považujeme je za klíčové k tomu pochopit, jak komunikovaly postavy, které se v příběhu objevují. Proto si jej, prosím, nepouštějte před svými dětmi.

„To, co Kočner dělal, mu umožňoval systém. Systém a politické špičky, které tady na Slovensku byly. Jeho napojení na politiku, na justici, na všechno… to ho dělalo tak silným.“

A to jsme pro vás v tomto podcastu zrekonstruovali. Způsob, jímž Marian Kočner ovládl přes „své lidi“ justici až tak dalece, že si troufl padělat směnky v hodnotě přes 1,8 miliardy korun a málem mu to prošlo. Ale neprošlo. Po vraždě Jána a Martiny se od Kočnera totiž začali odvracet i jeho nejvěrnější lidé a aura jeho nedotknutelnosti se rozsypala jako domeček z karet.

#29 Tři roky od vraždy Jána a Martiny – rozhovor

Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly v neděli 21. února tři roky. Tři roky od aktu arogance a moci, který odstartoval neústupnou touhu Slováků po změně. To, co vražda Jána a Martiny na Slovensku odstartovala, nejspíš nikdo nečekal. U sousedů propukly největší demonstrace od roku 89, nastala očista ve slovenské veřejné sféře a zatčen byl i zdánlivě nedotknutelný Marian Kočner.

Eva Kubániová s Pavlou Holcovou Jána i Martinu dobře znaly. Vzpomínají na to, jaký Ján byl a vybavují si momenty, kdy se o vraždě dozvěděly. Popisují jejich tehdejší frustraci z nedostatku informací a především z vědomí, že slovenská policie nedělá vše pro to, aby vraždu vyřešila. Poprvé tak s veřejností sdílí jejich příběh z doby pár týdnů po vraždě, který až teď, po vlnách slovenského zatýkání z loňského roku, jim dává konečně smysl.

#28 OpenLux: Kdo jsou opravdoví majitelé lucemburských firem? – rozhovor

Lucembursko v roce 2019 s velkou pompou spustilo rejstřík konečných uživatelů výhod firem sídlících v této zemi. Prezentovalo to jako revoluční krok k transparentnosti a odpověď na kritiku EU. Akorát rejstřík zůstal pro veřejnost de facto nepoužitelný. Jako novináři jsme proto spojili síly a rozhodli jsme se vytvořit databázi vlastní. Poprvé jsme se tak dostali k datům, která ukazují, jak si Lucembursko reálně stojí ve svém deklarovaném boji za transparentnost.

Rozhovor s Pavlou Holcovou o projektu #OpenLux, lucemburském rejstříku i problematice daňových rájů.

#27 Žralok vs. Gorila aneb boj Jaroslava Haščáka s vlastní minulostí

Penta Investments patří k předním finančním skupinám v České Republice. Vlastní tu například lékárny Dr.Max, provozovny kurzových sázek a her Fortuna a také vlivné vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává regionální Deníky. Její spoluzakladatel a druhý nejbohatší Slovák Jaroslav Haščák strávil poslední týdny roku 2020 včetně Vánoc ve vazbě. Důvod? Obvinění v kauze Gorila.

Jak to, že se druhému nejbohatšmu muži Slovenska ani po tolika letech nepodařilo odstranit nálepku korupčníka? A jak se chlapci z malé obce na východě slovenska podařilo vybudovat impérium takových rozměrů, jako je Penta? Poslechněte si jeho příběh.

#26 Tajemná Češka má stát za podvodem v Salvadoru

V Salvadoru, jedné z nejchudších a nejnebezpečnějších zemí amerického kontinentu, propukl obrovský skandál. Tamní vláda nakoupila od podivné čínské firmy respirátory za miliony dolarů, které ale do země nikdy nedorazily. Čínskou firmu oficiálně zastupuje Češka Jana Němcová, kterou se nám podařilo vypátrat. Němcová prodává kousek za Brnem výstroj pro koně a tvrdí, že s podvodem nemá nic společného.

#25 Rok 2020 očima Pavly Holcové – rozhovor

Je tu rok 2021 a ten s sebou přináší nové výzvy. Ještě než se ale naplno vrhneme na boj s organizovaným zločinem novém roce, rádi bychom se společně zamysleli nad rokem minulým, nad úspěchy a výzvami, kterým redakce investigace.cz čelila. No a kdo jiný je na tuhle reflexi vhodnější šéfredaktorka investigace.cz Pavla Holcová.

Jak koronavirus ovlivnil práci investigativních novinářů? Jakým výzvám jsme čelili? A co nás čeká v roce novém?

#24 Ptejte se investigace.cz

Tento podcast je trochu jiný, než všechny ostatní. V horkém křesle našeho studia se postupně střídají redaktoři investigace.cz a odpovídají na vaše otázky. Zajímá vás, co je jejich motivace, jakého největšího mafiána potkali, nebo jak se budou některé kauzy vyvíjet?

Pusťte si nový díl ODPOSLECHU.

#23 Vánoční koleda investigace.cz

“Dneska je tvůj šťastný den, synku, mám tu na jednoho našeho specialistu přímou linku. Ten ti velmi jednoduše vysvětlí, v čem tkví to opravdový štěstí tvý. Teď nalaď se na správný kurz, máme na výběr víc bitcoinových burz.“

Vánoční speciál v podání investigace.cz vypráví příběh Jáchyma, který v zápalu nakupování vánočních dárků zapomněl, že na internetu je třeba být neustále v pozoru. Jak jeho příběh dopadne se dozvíte záhy, ale co ostatní příběhy? To záleží na nás všech.

#22 Nad Tatrou sa blýska – rozhovor

Slovensko zažívá bouřlivý rok. Elitní policejní útvar NAKA si letos již několikrát přišel pro prominenty z oblasti soudnictví, vrcholných rad policie i byznysu. Samotné názvy policejních akcí jednoduše vystihly stav, ve kterém se slovenský státní aparát ocitl. Zkorumpované soudce postihly bouře a vichřice. Na policejní funkcionáře dolehly boží mlýny a očistec. Ve slovenském příběhu nechyběl ani Jidáš a Gorila.

Rozhovor s redaktorkou Evou Kubániovou, která za naši redakci slovenské události bedlivě sleduje. Slovenské události chronologicky a v kontextu.

#21 Testovací válka – rozhovor

Když se na pandemii koronaviru podíváme optikou peněz a příležitostí, jak je vydělat, dá se říci: Jarní vlna covid–19 se točila kolem roušek a respirátorů, podzimní vlna probíhá ve znamení vakcín a testů. V Česku vzplál boj o to, zda máme zůstat u PCR testů a nebo se masivně vrhnout na antigenní testování.

Rozhovor s novinářkou Hanou Čápovou, která se tematice testování na koronavirus věnuje.

#20 Bödörovi parťáci

Začátkem listopadu proběhla na Slovensku policejní akce, která nemá v Evropě obdoby. Policisté z elitní jednotky Národní kriminální agentury si v rámci policejní akce Očistec přišli pro své bývalé šéfy. Ti jsou obviněni z toho, že tvořili špičku organizované zločinecké skupiny, tedy jakési mafie, proti které by měli právě oni sami bojovat.

V čele této zločinecké skupiny stál podle obvinění slovenský podnikatel a trenér MMA zápasníků Norbert Bödör. Kdo jsou ostatní obvinění, jak spolu spolupracovali a kdo byl ten první, kdo zradil a obrátil se na policii?

#19 Česko ročně přichází o 10 mld korun na daňových únicích – rozhovor

20. listopadu vydala nadnárodní organizace Tax Justice Network zprávu The State of Tax Justice 2020, která vysvětluje, o kolik peněz na nevybraných daních jednotlivé země světa rok co rok přijdou a do jakých zemí tyto peníze tečou. Zpráva obsahovala podrobná data nejen o světě, ale i o České republice. Jak dochází k daňovým únikům? Kam peníze tečou? A o kolik peněz Česko i svět ročně přichází?

To vše vysvětluje novinářka Zuzana Šotová, která se zprávě a daňovým únikům věnovala.

#18 Nejdražší respirátory se nakupovaly v Česku – rozhovor

Česko během jarní vlny pandemie koronaviru nakoupilo jedny z nejdražších respirátorů v celé Evropě. Spolu s novináři z mezinárodní sítě OCCRP jsme zmapovali a porovnali nákupy zdravotnických pomůcek vládami evropských zemí. Prošli jsme přes 38 tisíc smluv týkajících se chaotického nakupování první vlny v celkové hodnotě téměř 550 miliard korun.

Na co všechno jsme přišli? Jak funguje mezinárodní spolupráce tohoto typu a jak se zpracovává tak obrovský objem dat? Rozhovor se slovenskou novinářkou Adrianou Homolovou, která měla celý projekt pod palcem.

#17 FinCENFiles – rozhovor

FinCENFiles – kauza, na které spolupracovalo přes 400 novinářů z 88 zemí světa. Ti přišli s odhalením, jak světové banky masivně selhávají v obraně proti praní špinavých peněz. Jak se novináři po celém světě ke kauze dostali? Jak se vůbec s daty typu FinCENFiles pracuje? A v čem vlastně spočívá role novinářů v kauze takových rozměrů, jakých dosáhla kauza FinCENFiles?

Odpovídá zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová.

#16 Jak si Ázerbájdžánci oblíbili Česko – rozhovor

Ázerbájdžánci mají rádi Česko. A to nejen kvůli tomu, že jim české firmy i přes embargo vozí zbraně. Této jihokavkazské zemi se redakce investigace.cz věnuje poměrně dlouho. Ázerbájdžánská elita totiž již léta v Česku investuje peníze s nejasným původem a naopak, v Ázerbájdžánu se nachází české zbraně, ačkoliv by v zemi, na kterou je uvaleno embargo, být neměly.

V rozhovoru Pavla Holcová vysvětluje, jak funguje ázerbajdžánská vládní klika, kde všude v Česku se nachází vyprané ázerbájdžánské peníze a kde se v Ázerbájdžánu vlastně vzaly české zbraně.

#15 FinCEN Files 3: Pán jihočeských zámků

Ruský podnikatel Sergej Majzus v současnosti žije na zámku v jižních Čechách. Podle svých slov vaří vlastní pivo, farmaří a učí se vařit víno. Ještě před pár lety však tento ruský podnikatel nežil takovým poklidným venkovským životem. Jak totiž prokazují uniklé bankovní dokumenty SAR v rámci projektu FinCENFiles, které máme k dispozici, přes účty jeho firem v českých bankách protékaly léta podezřelé platby v hodnotě přes 13 miliard korun.

Třetí díl ze série #FinCENFiles.

#14 FinCEN Files 2: Česko centrem praní peněz

Projekt FinCEN Files ukazuje, jak banky po celém světě selhávají v boji proti praní špinavých peněz. A to včetně těch českých. Z celkového počtu 2100 dokumentů s Českem souvisí 281, tedy více jak jedna osmina. Uniklé dokumenty tak znovu potvrzují fakt, že se Česko stalo jedním z evropských center, kde se perou peníze. Ať už ukradené zkorumpovanými úředníky ze státních rozpočtu, z vytunelovaných firem nebo z úplatků pro celníky.

Druhý díl ze série #FinCENFiles.

#13 FinCEN Files 1: Jak banky selhávají v účinné obraně proti praní peněz

Vytunelované státní rozpočty, uplácení, a také obchod s drogami nebo zbraněmi. Jejich včasnému odhalení můžou efektivně napomáhat banky identifikací podezřelých bankovních transakcí. A podle mezinárodních pravidel také mají. Jenže ne vždy se to povede.

Kauza FinCEN Files odhaluje, jak banky od Česka přes USA až po Turkmenistán selhávají v účinné obraně proti praní peněz.

První díl ze série #FinCENFiles.

#12 Grupo America – rozhovor

Na začátku bylo jméno. Přesněji řečeno dvacet jmen. A na konci, po 5 letech, vznikla série mezinárodních článků, které zmapovaly a popsaly fungování velkého balkánsko-amerického drogového kartelu. Co se dělo během těch 5 let? Co všechno obnáší práce investigativního novináře?

Rozhovor s Pavlou Holcovou, která na kauze Grupo America pracovala od roku 2015.

#11 Grupo America 3:Nejlepší práce na světě

V předchozích dvou dílech jsme vám představili balkánsko-americký klan Gruppo America. Jak to ale souvisí s námi? Na první pohled se přece zdá, že se jedná o problém vcelku vzdálený Česku.

Investigaci.cz se však během pátrání podařilo propojit tento kartel s některými konkrétními incidenty v Česku a na Slovensku. Díky tomu teď můžete i vy získat alespoň částečnou představu o tom, s kým Grupo America v našem okolí spolupracuje a kde působí.

Třetí díl ze série Grupo America.

#10 Grupo America 2: Dobře strávený čas

„Neboj, nezabiju tě…,“ ozve se ze tmy. „Pojď, dáme si kafe. Už tě někdy někdo pozval na kafe ve vězení?“

Honosné samotky s televizí i filozofickou literaturou nebo neustále zkracované tresty a útěky z vězení. Ani dopadení ještě neznamená spravedlnost pro mafiánský kartel Grupo America. Pokračování příběhu, který se začal psát roku 1970.

Druhý díl ze série Grupo America.

#9 Grupo America 1: Radiografie jednoho kartelu

“Grupo America je pravděpodobně jedna z nejmíň známých, ale přitom co se týče objemu kokainu dovezeného do Evropy jedna z největších organizovaných zločineckých skupin na světě,” říká Pavla Holcová.

Kartel, který má na svědomí tuny kokainu, atentáty i vraždu motorovou pilou. Co je na Grupu America unikátního? Jak vůbec vznikl? A jak to, že byl po desítky let takřka nedotknutelný? Poslechněte si příběh, který se začal psát roku 1970.

První díl ze série Grupo America.

#8 Rozsudek v případu vraždy Jána Kuciaka – rozhovor

Ve čtvrtek 3.9. padl rozsudek v jednom z nejsledovanějších procesů v historii Slovenska. U Specializovaného trestního soudu v Pezinku se projednávala vražda Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Redakce investigace.cz proces sledovala od začátku a informovala o tom, co se u soudu děje.

Tento podcast natáčíme pár hodin po vyhlášení rozsudku, na otázky odpovídá Pavla Holcová. Rozhovor je poprvé veden skrze telefon, tak omluvte případné technické nedostatky.

#7 Impérium AB – rozhovor

Střet zájmů Andreje Babiše leží na stole již několik let. Je veřejným zájmem, aby bylo dobře viditelné, jaké má premiér obchodní vazby a zájmy, které by mohly ovlivňovat výkon jeho veřejné funkce. Právě proto vznikl projekt Impérium AB. Jedná se o databázi, která mapuje společnosti patřící premiéru Andreji Babišovi v České republice i v zahraničí spolu s údaji o čerpaných dotacích a osobách figurujících v těchto firmách.

Poslechněte si rozhovor s iniciátory projektu, novinářkou z investigace.cz Pavlou Holcovou a vedoucím Studií nových médií Josefem Šlerkou.

#6 Pytlačení mrtvých tygrů, v hlavní roli Česko – rozhovor

Kauza Ludvíka Berouska před dvěma lety šokovala svět. Celníci spolu s inspektory životního prostředí zjistili a zdokumentovali skupinu lidí, kteří chovali, prodávali, zabíjeli a vařili zdravé tygry na výrobu tradiční čínské medicíny. Až na pár zasvěcených nikdo netušil, že v Česku existují tygří jatka. Odsouzením Berouska se však nelegální obchod s tygry nezastavil. Podobné případy obchodování s chráněnými zvířaty se dějí dál, a to po celé Evropě.

Rozhovor se zakladatelkou investigace.cz Pavlou Holcovou, která na kauze týkající se nelegálního obchodování s tygry aktuálně pracuje.

#5 „Ruská banka“ v Budapešti: Brána do Evropy

Zůstat v Mezinárodní investiční bance, nebo ji opustit? Analýzu spojenou s touhle otázkou si v roce 2014 udělalo Ministerstvo financí. Odpověď zněla: Neopouštět. Co je Mezinárodní investiční banka? Co udělala pro Českou republiku? A jak souvisí s kdysi úspěšnou firmou Pilsen Steel?

#4 ČD Cargo: Otlučené vagony za miliony – rozhovor

ČD Cargo, firma stoprocentně vlastněná Českými drahami, prodala 500 vagónů slovenské SMK, momentálně si je pronajímá a v budoucnu je možná odkoupí zpátky. Vše bez výběrového řízení, na základě utajené smlouvy, která je problematická – pro ČD Cargo nevýhodná. SMK má na oplátku vagóny modernizovat – podle smlouvy však může použít podvozky, které jsou nebezpečné a nevyhovují evropským normám.

Rozhovor s novinářkou Hanou Čápovou, která na kauze pracovala.

#3 Online šmejdi: Chyť nás, když to dokážeš

Ladislav Vydra je důchodce z Prahy. Po operaci oka téměř ztratil zrak a doktoři mu nedávali příliš šancí na výraznější zlepšení. Andrzej z Polska má zase vážné problémy se sluchem a rád by se vyhnul naslouchátku. Oba dva sedli na lep reklamě na zázračné, ale ve skutečnosti podvodné zdravotnické prostředky. Podvodníci se skrývali za nastrčenými firmami v Panamě, Singapuru a na Komorských ostrovech. Nám se je však podařilo vypátrat a celý systém fungování podvodu odhalit.

Na kauze pracoval Jakub Šimák spolu s polskou Fundacji Reporterów.

#2 Kočnerova knižnica a soud v Pezinku – rozhovor

Projekt Kočnerova knižnica, v rámci kterého OCCRP zpřístupnilo 57 TB dat novinářům z vybraných slovenských médií, budí mezi politiky emoce a nedá spát ani konspirátorům, kteří se překvapivě shodují v tom, že celý projekt řídí americké tajné služby přes nejmenovanou českou organizaci. Se zakladatelkou investigace.cz Pavlou Holcovou si povídáme o tom, co to Kočnerova knižnica je, jak funguje a kdo k ní má přístup. Zmíníme také, jak jsou data v knižnici propojena právě s aktuálně probíhajícím soudem v Pezinku.

Na Slovensku probíhá soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Novinářka Eva Kubániová vám řekne, v čem je soud specifický, co u něj dosud zaznělo, jaká je tam atmosféra a jak situaci vnímá jakožto blízká kamarádka Jána a Martiny.

#1 Továrna na podvody – rozhovor

„Přeji vám krásný nový rok 2020, a také aby se vám splnila všechna vaše přání. To vám přeji z celého srdce,“ říká anglicky s lehkým přízvukem William Bradley. Krátce nato ukončuje hovor, stahuje si z hlavy sluchátka a chlubí se kolegovi, že chlápka z druhého konce telefonu už oškubal o více než 150 tisíc dolarů. Jeho jméno, kterým se prezentuje na sociálních sítích, je Hamze Javid a je to nejvýkonnější podvodník call centra sídlícího na jedné z nejlepších adres ukrajinského Kyjeva. Spolu s dalšími přibližně 600 kolegy jen za poslední rok připravil tisíce lidí z celého světa o údajně 60 milionů dolarů, a to včetně několika Čechů.

Rozhovor o tom, jak celý podvod funguje, s investigativním novinářem Lukášem Nechvátalem.