Home Kauzy a jejich dopad

Kauzy a jejich dopad

Jak naše články pomohou něco změnit?

Některé naše kauzy již vyvolaly potřebné kroky státních institucí a napomohly k odhalení pachatelů organizovaného zločinu.

Zastavení arbitráže proti ČR

investigace.cz v průběhu průzkumu dokumentů v kauze Panama Papers odhalila, že miliardář Petr Speychal neoprávněně usiloval v arbitráži o odškodnění pro zahraničního investora ve výši 800 milionů korun. Díky zjištěným informacím byla arbitráž zastavena. Petr Speychal je nyní naopak v ČR vyšetřován kvůli možným daňovým únikům a účasti na organizovaném zločinu.

Rezignace šéfa makedonských tajných služeb, Sašo Mijalkova

investigace.cz během spolupráce s makedonskou novinářkou Saškou Cvetkovskou zjistila, že Mijalkov proinvestoval v České republice vysoký majetek, který neodpovídal výši příjmů pracovníka státní instituce. Kauza prolomila ticho o finančním zločinu mezi státními úředníky v Makedonii. Mijalkov rezignoval a následně padla vláda. Mijalkov je kromě nelegálních příjmů obviněn také z korupce a mučení.

Vyšetřování obchodů Jaroslava Strnada

Zbrojař a hlavní sponzor Miloše Zemana, Jaroslav Strnad, prodával repasovanou munici do embargovaných zemí, včetně Ázerbájdžánu a Sýrie. NATO v návaznosti na toto zjištění začalo obchody Jaroslava Strnada vyšetřovat, jelikož prodej zbrojního materiálu do Sýrie odporuje spojeneckým dohodám v rámci NATO.