Kauza Kuciak, den 21: Prokurátor a advokáti poškozených přednesli závěrečné řeči

Proces v případě vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové se chýlí ke konci. Specializovaný trestní soud v Pezinku uzavřel dokazování a začaly se číst závěrečné řeči. Prokurátor obžalovaným navrhnul pětadvacetileté tresty.

Dvacátý první den soudního jednání opět otevřel svědek Dušan Mikulaj. Přestože tento počítačový expert před soudem vypovídal už několikrát, prokurátor si vyžádal doplnění lokalizačních dat. Jeho úkolem byla analýza dat mezi BTS stanicemi (čili stanicemi, které jsou zodpovědné za přenos a příjem signálů) a mobilními telefony obžalovaných.

Mikulaj prezentoval závěry svého zkoumání prostřednictvím tabulky, ve které označil telefonní čísla jednotlivých obžalovaných. Dále byl v tabulce uveden čas, datum, délka hovoru, iniciátor hovoru, příjemce i název BTS stanice. Právě z lokalizace BTS stanic pak Mikulaj vyvodil, zda se dotyčné telefony mohly setkat.

Odborník detailně vysvětlil dvě data. V prvním případě se jednalo o 22. února čili den po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Z údajů BTS stanic Mikulaj vyčetl a před soudem vynesl tento závěr: „Je možné, že se uživatelé Zsuzsová a Andruskó setkali 22. února kolem osmé hodiny ráno v Komárně. Nedá se to jednoznačně potvrdit, ale je možné, že se pohybovali ve stejném čase a na stejném místě.“ Obžaloba o tomto setkání mluví jako o předání zprávy, že vražda byla vykonána.

V ten samý den došlo k dalšímu klíčovému momentu. Dušan Mikulaj potvrdil, že čísla Zsuzsové i Kočnera se setkala ve stejném okruhu bratislavské BTS Vajanského nábřeží a obě pobyla tam po dobu 20 minut. O tomto setkání existuje taky záznam v Threemě. „Jsem tady,“ napsal Kočner Zsuzsové. „Já taky,“ odpověděla. Oba obžalovaní toto setkání před soudem popřeli. Zpráva byla podle nich zmanipulována. Při této schůzce měla Zsuzsová sdělit Marianu Kočnerovi informaci o vykonané vraždě.

Kočner se počítačového znalce dotazoval na Andruskóovo číslo. Snažil se dokázat, že Andruskó se v ten samý den potkal s někým jiným, kdo měl maďarské číslo. Tím narážel na své tvrzení z minulých soudních jednání, že právě tento Maďar mohl být zapleten do vraždy. Expert Mikulaj mu potvrdil, že na dané číslo Andruskó volal nebo jej prozváněl. „Mohl se Andruskó setkat v tom samém čase s někým jiným?“ zeptal se Kočner znalce. Advokát rodiny Kuciakových Daniel Lipšic proti jeho otázce namítl: „Je spekulativní. Mohl se setkat s kýmkoli.“ Předsedkyně soudního senátu Sabová nakonec Kočnerovu otázku skutečně nepřipustila a jako důvod uvedla, že Mikulajovým úkolem nebylo zkoumání hypotetických setkání.

„Když mobilní telefon nezaznamenával žádnou aktivitu, neobjevil se zápis v tomhle seznamu čili musely být přeneseny data, hovor nebo SMS,“ doplnil Mikulaj. Alena Zsuzsová ve svém vyjádření k důkazu řekla, že žádné SMS, které by naznačovaly setkání u Vajanského nábřeží, nebyly zaznamenány. Daniel Lipšic ale reagoval, že zprávy „jsem tady“ a „já taky“ byly napsány v aplikaci Threema, která využívá internetové připojení. Mikulaj vysvětlil, že pokud byly mobily připojené k síti wifi, používání mobilů se nezobrazilo v tabulce, neboť zaslané zprávy nešly přes operátora.

Komu zvoní hrana v Pezinku?

25 let pro všechny

Závěrečné řeči otevřel prokurátor Vladimír Turan promluvou k novinářům. Kritizoval nezodpovědné úniky z vyšetřovacího spisu ještě ve stádiu přípravného jednání a zveřejňování informací o nezletilých příbuzných aktérů soudního stání. „Není pravda, že bez mediálního tlaku by se tento případ nevyšetřil,“ uvedl Turan. Ve své devadesátiminutové řeči, kterou přečetl z připraveného dokumentu, zopakoval závěry vyšetřování a detailně se věnoval činům všech obžalovaných a jejich rolím v organizaci a vykonání vraždy.

Máte rádi naši práci? Pomozte nám v ní pokračovat.

Přidejte se k našim pravidelným podporovatelům a bojujte s námi proti organizovanému zločinu a korupci.