Kauza Kuciak, den 20: Andruskóovi předala Zsuzsová peníze den po vraždě

U specializovaného trestního soudu v Pezinku pokračovalo v pondělí projednávání vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Klíčovým momentem se stal výslech odsouzeného Zoltána Andruskóa. Kočner i Zsuzsová se snažili jeho již druhou výpověď zpochybnit, Andruskó ale opakovaně prohlásil, že po vraždě na něho Zsuzsová stále tlačila, aby pokračoval v tom, co bylo naplánováno. Pro Kočnera měl kromě Kuciaka zabít další dva prokurátory.

Před soudním senátem bylo v pondělí od rána rušno. Na lavici svědků zasedl už po druhé Zoltán Andruskó – muž, který figuroval jako prostředník a pojítko mezi zadavatelkou vraždy Alenou Zsuzsovou a vražednou dvojicí Tomášem Szabóem a Miroslavem Marčekem. Právě Andruskó začal ihned po svém zatčení v září 2018 spolupracovat s policií a vypovídat. K tomu soud přihlédl a za zprostředkování vraždy dostal patnáctiletý trest, který si už odpykává. V aktuálním soudním procesu proto nevystupuje jako obžalovaný, ale jako důležitý svědek. Jeho výpověď totiž přivedla policii k Aleně Zsuzsové a Marianu Kočnerovi. 

Andruskóovo svědectví ještě z přípravného řízení zpochybnila obhajoba Mariana Kočnera i Aleny Zsuzsové kvůli údajným rozporům. Předsedkyně soudního senátu Ružena Sabová tak v úvodu pondělního řízení v Pezinku zdůraznila, že Andruskóova druhá výpověď má být zaměřena pouze na doplnění skutečností, jež dosud nezazněly, a měla by odstranit zmíněné rozpory.

„Mám něco, co jsem doteď neřekl, protože jsem se bál,“ začal Andruskó a pokračoval s tím, že před jeho zadržením za ním přišel člověk od Norberta Bödöra, že prý hledají bílého koně. Motivem vraždy měly být archeologické vykopávky Martiny Kušnírové (Martina Kušnírová vystudovala archeologii a pracovala na archeologickém výzkumu na východním Slovensku, pozn. red.). Andruskóův úvod byl nesrozumitelný a žádná z procesních stran na něj nereagovala. Jeho výpověď pak pokračovala otázkami, které mu kladl Marian Kočner.

Kočner se nejprve ptal Andruskóa na různé lidi z jeho okolí. Například se zajímal, zda se potkal s Lászlóem Krecsíkem, Maďarem, jenž zajistil vražednou zbraň. Po chvíli Andruskó nervózně odpověděl: „Položte mi konkrétní otázku.“ Na to i soudkyně Sabová upozornila Kočnera, že se má ptát pouze na projednávané věci, ale Kočner pokračoval. Další otázky na osoby nesouvisející s případem proto soudkyně zatrhla.

Kočner v čele eskorty. Foto: Branislav Wáclav / Aktuality.sk

Den poté

„Z vesnice Chotín jsem jel rovnou do Komárna. Byl jsem tam v sedm nebo v osm hodin ráno, nemohl jsem spát, a tak jsem jel brzy. V ten den jsem se dvakrát setkal s Alenou Zsuzsovou. Když jsem jí oznámil, že zemřela i Martina, byla strašně rozzlobená, neboť o objednávce Martininy vraždy nebyla řeč. Při druhém setkání mi donesla peníze. Nevzpomínám si, jestli jsem peníze odnesl Szabóovi ten samý den. Asi až druhý den,“ popsal události den po vraždě Andruskó po otázce soudkyně.

 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.