Kauza Kuciak, den 15: Zprávy z Threemy jsou podle Kočnera zmanipulované

Patnáctý den soudního procesu s obviněnými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové byl zatím nejdramatičtější od samotného začátku přelíčení v Pezinku. Marian Kočner i  Alena Zsuzsová se aktivně bránili a veřejnost, soud i obhájci, si konečně vyslechli jejich vysvětlení. Komunikaci s Petrem Tóthem, jenž jasně popisuje sledování novinářů, Kočner nekomentoval a zprávy s Norbertem Bödörem označil za neexistující. 

Vyhrocené situace se daly očekávat, protože v úterý 19. května se před soudem četly šifrované zprávy z aplikace Threema. Data z aplikace se policii podařilo dešifrovat z telefonu Mariana Kočnera během vyšetřování. Státní zástupce pro prezentaci před soudním senátem předložil výběr rozhovorů mezi Marianem Kočnerem a třemi osobami Dušanem Keményim, což měla být přezdívka pro Alenu Zsuzsovou, Norbertem Bödörem (díky kontaktům na policii nechal lustrovat Jána Kuciaka) a Petrem Tóthem (vytvořil pro Kočnera komando, které sledovalo politiky, novináře a prokurátory).

Strategie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové byla od počátku dne stejná nezpochybňovali, že konverzace v Threemě je pravá, ale tvrdili, že do jejich zpráv někdo cizí zasáhl a manipuloval s nimi. Elektronické stopy jsou nesmazatelné. Nějaká osoba v době, kdy byl můj telefon spolu s ostatními věcmi z auta Kia Rio odevzdán policii, manipulovala s Threemou. Neříkám, že konverzace neexistovala, ale že byla změněna, hájil se Kočner před soudem. Obhajoba má totiž k dispozici dokument od společnosti Threema ze Švýcarska, podle kterého měl někdo použít Kočnerův login a přihlásit se do aplikace v červenci 2018. Tedy v době, kdy už byl Kočner ve vazbě.

Zsuzsová se v úvodu přidala na stranu Kočnera. Threema a její obsah není originál,  opakovaně bylo zasahováno do obsahu. Je vymazán a vytržen z kontextu. Ani v jednom z mých telefonů se Threema nenašla, prohlásila Zsuzsová. Policie v jejím mobilu aplikaci Threema skutečně neobjevila a všichni žalobci čerpali pouze z telefonu Mariana Kočnera.

Tisícovky zpráv, různé jinotaje

Od září 2017, kdy Threemu eviduje Kočnerův mobil, si s ním prostřednictvím této aplikace měla Zsuzsová napsat přes 22 tisíc zpráv. Státní žalobci si předem připravili pouze ty, které dle jejich názoru měly nějakou souvislost s vraždou Jána Kuciaka. Přímý důkaz o objednávce se ale v Threemě nenašel.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.