Kauza Kuciak, den 14: Boj o Threemu se vyostřuje

V pondělí 18. května pokračoval již čtrnáctý den soudního procesu s obviněnými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Po dlouhé nepřítomnosti se jednání osobně zúčastnili všichni tři obvinění – Marian Kočner, Tomáš Szabó a Alena Zsuzsová, která měla v plánu vypovídat. Soudní proces se ke konci dne začal vyostřovat, když obžalovaní pochopili, že se na nejbližším jednání budou číst zprávy z aplikace Threema. Konverzace mezi Kočnerem a Zsuzsovou mají být podle obžaloby jedním z klíčových důkazů o objednávce vraždy.

Poprvé od začátku pandemie koronaviru soudní senát předvolal k výslechu svědky, přítomnost médií zůstává nadále omezená. Jako první před soud předstoupil Ivan Kočner, mladší bratr Mariana Kočnera, který se k obvinění zatím vyjádřil jen pro dvě média. Nejprve to bylo v loňském rozhovoru pro slovenský Denník N poté, kdy byl jeho bratr obviněný jako zadavatel objednávky vraždy. Druhý rozhovor poskytl redakci Aktuality.sk před měsícem. V obou rozhovorech potvrdil, že když se o vraždě dozvěděl, napadlo ho, že za tím může stát jeho bratr. Zároveň také zdůraznil, že se spolu několik let nestýkali a bratra nenavštívil ani ve vazbě. 

Ivan Kočner dnes před soudem využil své právo nevypovídat. Tribunál ale nechal přečíst jeho výpověď z přípravného řízení, v níž popsal konkrétní rozhovor se svým bratrem.

„Jednoho novináře je třeba se zbavit, potom ještě jednoho a bude pokoj,“ měl říct Marian na oslavě 50. výročí svatby jejich rodičů bratru Ivanovi. Ten ve výpovědi také potvrdil, že rozhovor měl proběhnout mezi čtyřma očima. Poté se k tomuto tématu už prý nikdy nevrátili. 

Součásti dnešní výpovědi byl i rozhovor uveřejněný v Denníku N. Marian Kočner chtěl článek využít a odstranit rozpory mezi tím, co tvrdil jeho bratr policii a deníku. Předsedkyně soudního senátu Ružena Sabová ho upozornila, že obsah rozhovoru v médiích nemůže být posuzován, protože Ivan Kočner nebyl v procesní pozici svědka.

Marian Kočner se pak dlouze vyjadřoval k obsahu článku. Několikrát připomněl, že to, co tvrdí jeho bratr, není pravda. 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.